Demokrat Sordu,Erzin Belediye Başkan Aday Adayı Ali BÜYÜKER Yanıtladı:

Yayım tarihi:  /   Son güncellenme  /   3 Comments

“Benden önceki belediye başkanları gibi sıradan bir belediye başkanlığı yapacaksam,Allah bana bu görevi nasip etmesin”

         “Benden önceki belediye başkanları gibi sıradan bir belediye başkanlığı yapacaksam,Allah bana bu görevi nasip etmesin”

        Erzin CHP’nin iddialı belediye başkan aday adaylarından, belediye başkan adayı olmak için CHP’li üyelerle gerçekleşecek ön seçime hazırlanan Ali BÜYÜKER, 30 yıldan beri siyasetle iç içe,  babadan gelme CHP’li, dini, dili, mezhebi, inancı, ırkı, rengi, siyasi dünya görüşü ne olursa olsun herkese eşit mesajede olan, kendisine oldukça güvenen bir yapıya sahip.

         Sizleri Erzin ile özdeş hale gelen Ali BÜYÜKER ile Ersen KORKMAZ’ın yaptığı röportaj ile baş başa bırakıyoruz.

            Özgeçmişinizi anlatır mısınız?

– 1960 Erzin doğumluyum. İlk, Orta, Lise öğrenimini Erzin’de tamamladım. İzmir, Buca Eğitim Enstitüsünü bitirdim. Tokat’ta üç yıl Matematik öğretmenliği yaptıktan sonra istifa ettim. İstifa ettiğim günden bugüne kadar Dış Ticaret şirketlerinde çalışmaya başladım. Gümrük Müşavirliği, Lojistik ve zaman zamanda ihracat işleri ile uğraşıyorum.

Hergün CHP’nin konuşulduğu bir ailenin çocuğu olan siyasete 1984 yılında sODEP üyeliği ile başladım. SHP ve CHP’de siyasete üye olarak devam ettim. 2012 yılında Mersin Mezitli’de CHP’nin yönetim kurulu üyeliğini yaptım. Erzin’de belediye başkan aday adayı olacağımdan bu görevimden Şubat 2013’te ayrıldım. Kızım siyaset bilimi üzerine eğitim yaptı. Evli ve iki çocuk babasıyım.

Erzin’in önde gelen temel sorunları nelerdir, Erzin’le ilgili projeleriniz var mı?

– Erzin bir kasaba görünümünde. Uzun yıllardan beri ekonomik sosyal ve kültürel açıdan hak ettiği hizmetleri alamamıştır. Projelerle ilgili teknik anlamda çalışmalarım devam ediyor. Aday olduğumda projelerimi Erzin halkı ile paylaşacağım.

Mevcut belediye yönetim sizce başarılı mıdır?

– Belediye yönetiminin iyi niyetli çalıştığını düşünüyorum. Erzin’de uzun yıllardır kanayan yara olan kanalizasyon sorununu çözme çalışmaları devam etmektedir.

Ayrıca Otogar yapma çalışması devam ediyor. Ancak yetersizdir. Biz olsaydık, Erzin’in 30 yıllık geleceğini düşünerek Otogarı yapardık. 30 yıl önce Erzin’de ailelerin gittiği sinema vardı. Bugün sinemamız yok. Yakın zamanda Erzin’de 500 kişilik Kapalı Spor Salonu temeli atıldı. Ben belediye başkanı olsaydım, buna müdahale eder, bugün ve önümüzdeki 30 yıla hizmet verecek bir Kapalı Spor Salonu yaptırırdım. Mevcut belediye başkanı iktidar partisinden seçilmesine rağmen, Erzin’i iktidarın nimetlerinden faydalandırtmamıştır. Yine de kendisine Erzin’e kazandırdığı hizmetler nedeni ile teşekkür ediyorum.

Uzun zamandır CHP’li olan belediye, hangi nedenlerle diğer partilere kaptırılmıştır?

– Erzin merkezde partimizin her zaman gücü olmuştur. 25 yılın 15 yılında belediye yönetimi partimizde olmasına rağmen, o dönemin belediye başkanının, halka verrmiş olduğu vaatleri yerine getirememiş olması, bu dönem AKP’yi yerelde iktidar yapmıştır. 30 Mart 2014 akşamı bu emaneti biz tekrar alacağız. Bir daha da bırakmayacağız. Çünkü bizim Erzin’le ilgili rüyalarımız var. Lise yıllarından beri Erzin’e yapacağım hizmetlerin rüyasi ile yaşayarak, hesabını yaparak bugüne geldim.

Önseçimden aday olarak çıkmazsanız, aday olacak kişinin yanında bir nefer gibi çalışacağınıza söz veriyor musunuz?

– Benim dışımda da aday adayı arkadaşlarım var. Hepsi saygın kişiler, kendilerine başarılar diliyorum. Ama 30 yıldan beri siyasete Erzin’de emek verdiğim için yapılacak ön seçimde, üyelerimizin bu emeğin karşılığını vereceğini düşünüyorum. Yani partimizin aday ben olacağım. Tersi bir durumda bile, geçmişte olduğu gibi partime bir nefer gibi çalışacağım. Hiçbir zaman partim beni getirmedi diye, partime gönül koyup, başka arayışlara girenlerden hiç olmadım. Partimin iyi ve kötü gününde her zaman yanında oldum, olmaya da devam edeceğim.

Belediye başkanında aranan özellikler ne olmalıdır?

– Halk ile sıcak ilişkiler içinde olması gerekir. Belediye başkanlığı yaptığı kentteki, insanların kolaylıkla ulaşabileceği biri olmalıdır. Toplumun tüm kesimleri ile sürekli iletişim içinde olmalıdır.

Suriye’de yaşanan iç savaşın Hatay’da yerel seçimlere etkisi nasıl yansıyacaktır?

– Hükümetimizin Suriye konusunda yanlış politika izlediğini düşünüyorum. Özellikle, Özgür Suriye Ordusu adı altında, dünyanın çeşitli yerlerinden toplanın, gönüllü olarak gelen El Kaide, Taliban vb. örgüt militanlarının özellikle Hatay’da ve diğer sınır illerimizde halkımıza ve esnafımıza zorbalık yapıyor. Suriye’deki  savaştan en çok etkilenecek olan Hatay, Kilis, Şanlıurfa ve Mardin ve son tahlilde ülkemiz olacaktır. Hataylı seçmenlerin içinde yaşamakta olduğu bu ortamı göz önünde bulundurarak sandığa gideceğini düşünüyorum.

   Termik Santrallerle ilgili düşünceniz nedir?

– Çevreye duyarlı bir insanım. Ama şu saatten sonra yapılacak olan Termik Santrallere ve diğer sanayi kuruluşları konusunda yapabileceğimiz bir şeyin olmadığını düşünüyorum. Benim düşüncem; bu kuruluşlarla iletişim içinde  olarak, bu kuruluşların insanlara ve çevreye verebileceği zararları asgariye indirmektir.

Erzin halkına mesajınız nedir?

– Belediye başkanı seçildiğimde, bu güne kadarki belediye başkanlarından farklı bir misyon sergileyeceğim. Kentimizdeki sivil toplum kuruluşları, seçilmişler ve atanmışlarla, Erzin için sık sık bir araya gelerek kentimizin sorunları konusunda görüş alışverişinde bulunarak, sorunları yerinde belirleyip çözümü birlikte yapacağız.

Belediye olarak; kadınlarımızın yaşamlarını kolaylaştırmak için özel projeler geliştireceğim. Gençlerimizin kültürel, sosyal ve sportif çalışmalar yapabilmesi için her türlü yatırımı yapacağım.

Erzin’i sizlerle birlikte yönetmek için elimden gelenlerin en iyisini yapmaya çalışacağım. Eğer ben benden önceki belediye başkanları gibi sıradan bir belediye başkanı olacaksam Allah bana bu görevi nasip etmesin.

Kategori:
Etiketler:

3 yorum

 • irfan karaçal
  Reply

  gönlümüz seninle ilçemize ve partimize hayırlı olur inşallah

  • Recep
   Reply

   Öğretmenim Başarılı olacağınızdan hiç şüphem yok. çünkü siz bizleri eğittiniz Allah razı olsun. Erzin'e hayırlı olsun.

 • baran
  Reply

  gecen dönem CHP kaybedince neden çok sevindiniz.. ve şimdi neden CHP den adaysınız. erzin bunun cevabını bilmek ister. erzin için hayırlısı olsun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

En Çok Okunanlar